PROGRAM

* world premiers

Friday 21 september, Maschinenhaus


20.00 Ensemble KNM, Berlin (DE)

Stephan Winkler (cond) Rebecca Lenton (fl) Horia Dumitrache (cl) Michael Weilacher (perc) Theodor Flindell (vln) Kirstin Maria Pientka (vla) Cosima Gerhardt (vcl)

- Mansoor Hosseini (SE) - Pharmacy Suite* for fl, cl, vln, vla, vcl and conductor


- Juliana Hodkinson (GB/DE) - Prompt, immediate, now /very restrained and cautious for cl, perc, vla, vcl and electronics


- Simon Steen-Anderson (DK) - Next To beside Besides for solo fl, solo snare drum and solo vln


- Mauro Godoy Villalobos (SE) - Imagen sin tiempo II * for fl, cl, vln, vla, vcl


- Clara Ianotta (IT,DE) - Limun for violin and viola


22.00, Stockholm Contemporary Guitar Ensemble (S.C.G.E)                                                                                       Joakim Lundström, guitar |Ariadba Abreu , guitar| Georg Gulyas, Guitar | M.G-Villalobos, electronics

- Lars Bröndum (SE) - Trembling Space

- Mauro Godoy Villalobos (SE) -Sequentia in C, Windows

- Christofer Elgh (SE) - Minnesbilder


Saturday 22 september, PANDA THEATER, kleinen Hof der Kulturbrauerei,
Knaackstr. 97, 10435 Berlin

20,00, UmeDuo (SE)     Karolina Öhman, cello |Erika Öhman, clarinet, percussion

- Pelle Gudmundsen-Holmgreen (DK)

- Simon Steen-Andersen (DK) Plateaux pour deux

- Mansoor Hosseini (SE) - Next to Beside Besides

- Kaija Saariaho (FI) Spins and Spells

- Esaias Järnegard (SE) - Stones - Ash, Ash

- Malin Bång (SE) - Arching


22,00, Ensemble Adapter (DE, IS)   Kristjana Helgadóttir, flute Ngólfur Vilhjálmsson, clarinet, Gunnhildur Einarsdóttir  Matthias Engler, percussion


- Pall Ragnar Pálsson (IS) - * for flute, clarinet, harp and percussion

- Simon Steen-Andersen (DK) - History of my instrument for harp, video and tape

- Ricardo Eizirik (SE/BR) - Junkyard Piece II for flute, clarinet, harp, percussion and objects

- Malin Bång (SE) - hyperoxic for bass flute, tabletop guitar and objects

- Pall Ívan fra Eidum (IS) - Thjodlag for bass clarinet and drums,

- Gudmundur Steinn Gunnarsson (IS) - Kvartett 7 for four equally different instruments

- Antti Auvinen (FIN) - Rise/Below for flute, harp and vibraphone